Obchody 162 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
Dziś odbyły się obchody 162. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” postanowiła przybliżyć mieszkańcom gminy, a w szczególności uczniom, życie powstańca. Publiczność dopisała!
Uczestnicy mogli aktywnie brać udział w obchodach – odpowiadać na pytania, a nawet zdobyć krzesiwo w nagrodę. Podczas wydarzenia kilka razy oddano strzały z broni czarnoprochowej, zaprezentowano zbrojownię powstańczą, omówiono strategie prowadzenia starć oraz najważniejsze bitwy i przywódców Powstania Styczniowego.
Goście mieli również okazję zajrzeć do powstańczej kuchni. Gotowane na żywym ogniu potrawy, wędzone mięso, chleb ze smalcem oraz drożdżowy placek z kruszonką z pewnością na długo zapadną w pamięć.
W trakcie obchodów można było także obserwować pracę rusznikarza i proces odlewania ołowianych kul.
Serdecznie dziękujemy grupie „Nałęcz” za wspaniałe przybliżenie tego ważnego historycznego wydarzenia uczniom i mieszkańcom naszej gminy!
