Dziś odbyły się obchody 162. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” postanowiła przybliżyć mieszkańcom gminy, a w szczególności uczniom, życie powstańca. Publiczność dopisała! Uczestnicy mogli aktywnie brać udział w obchodach – odpowiadać na pytania, a nawet zdobyć krzesiwo w nagrodę. Podczas wydarzenia kilka razy oddano strzały z broni czarnoprochowej, zaprezentowano zbrojownię powstańczą, omówiono strategie prowadzenia starć oraz najważniejsze bitwy i przywódców Powstania Styczniowego. Goście mieli również okazję zajrzeć do powstańczej kuchni. Gotowane na żywym ogniu potrawy, wędzone mięso, chleb ze smalcem oraz drożdżowy placek z kruszonką z pewnością na długo zapadną w pamięć. W trakcie obchodów można było także obserwować pracę rusznikarza i proces odlewania ołowianych kul. Serdecznie dziękujemy grupie „Nałęcz” za wspaniałe przybliżenie tego ważnego historycznego wydarzenia uczniom i mieszkańcom naszej gminy!